23 Ocak 2009 Cuma

Çocukta Dış Disiplin mi? İç Disiplin mi? Dr.Thomas Gordon


Az once kargodan kitabım geldi. Son zamanlarda Montessori'yi takip ederken ve Tuba'yla yazısırken cok bahsi geçmeye başlayınca aldım bunu da. Bakalım hemen haftasonu başlayıp okuyayım bunu, umarım anlatımı keyiflidir de kitap elimde sürünmeden biter bir an evvel.
Kitabı henüz yorumlayamıyorum ama arka kapagında yazanlar;

" Çocuklarımıza demokrasiyi bir değer olarak öğretiyoruz, ama bir yöntem olarak öğretemiyoruz. Ne öğrettiğimizle, onu nasıl öğrettiğimiz arasında fark vardır. Bunun sonucunda, gençlerimizin ne evde ne de sınıflarda demokratik bir grup içinde yaşadıkları söylenemez. Evde ve okulda, kendine göre kurallar koyan ve bu kurallara uyulmasını ceza ve ödüllerle sağlayan bir sorumlu kişi vardır. Çocukların çoğu demokratik bir grup içinde yaşama deneyimi kazanamadan yetişkinliğe ve anababalığa geçer"

Thomas Gordon " Çocukta Dış Disiplin mi? İç Disiplin mi? " kitabında bu kısırdöngüden çıkabilmeyi ; çocuklar üzerinde güç kullanmayan etkili olma becerilerini öğrenip uygulamayı göze alan ve böylece iç denetimleri gelişmiş çocuklar yetiştirecek anababaların, öğretmenlerin ve çocuklarla iletişim kurmak isteyen herkesin başarabileceğini çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder